Jørgen Stuhr  ‎(I2976)‎
Name:
Jørgen Stuhr
Also known as: Georgius Stuhr

Gender: MaleMale
      

Birth: about 1500
Death: 31 March 1561 ‎(Age 61)‎ Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark
Personal Facts and Details
Birth about 1500
Occupation Præst Hammelev kirke i Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark

media/Hammelev kirke i Gram H.JPGmedia/Hammelev kirke i Gram H.JPG


Reference

Death 31 March 1561 ‎(Age 61)‎ Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark

Last Change 10 November 2013 - 09:59:36 - by: teddy
View Details for ...


Immediate Family  (F461)
Anna ‎(unknown)‎
- 1602
Elsabe Stuhr
- 1610
Claus Stuhr
-
Jørgen Henriksen Stuhr
1562 - 1630


Notes

Note
Uddrag fra " Blade af Hammelevs Sogns Historie" skrevet af Niels Henning Thykjær Jensen.
Jørgen ‎(Gregorius)‎ Stuhr ‎(1545-1561)‎

"Jørgen Stuhr var født i Haderslev som søn af en tømmermand. Han blev student i 1541 og rejste derpå fra Haderslev til Rostock, hvor han blev indskrevet som student ved universitetet den 6. maj samme år. Han har åbenbart ønsket at få den bedst mulige uddannelse, for næste forår kom han til Wittenberg for at læse ved det universitet, hvorfra reformationen var udgået.
Endnu stod dette universitet i sin fulde kraft. Der har han hørt forelæsninger af Luther selv og Philip Melanchthon og andre af reformationens førende skikkelser. I kirken har han hørt Luther prædike. Han har sunget "Vor Gud han er så fast en borg" og de andre reformationske salmer . Og han har oplevet gudstjenesten efter Luthers "Deutsche Messe". Jo, der har rigtig været noget at suge til sig for den, som gerne ville være en god luthersk præst.
Og Jørgen Stuhr eller Gregorius Stuhr, som han nu blev kaldt, har suget til sig af al sin magt. Og det førte blandt andet til, at han den 14. november 1544 kunne tage magistergraden ved Wittenberg universitet.
Et år sener bad han Luther om en anbefalingsskrivelse til den danske konge. Og Luther skrev den 26. november 1545, et kvart år før sin død, et brev til sin store beundrer kong Christian den lll af Danmark. I dette brev fortæller Luther, at magister Gregorius Stuhr har fået et stipendium tildelt, og han har da også modtaget pengene. Luther kan endvidere meddele kongen, at Gregorius Stuhr har et godt omdømme i Wittenberg. Han er from og retskaffen, læser flittigt, og man håber, at han vil blive en nyttig mand. Det var sikkert på grund af denne anbefaling, at magister Gregorius Stuhr samme år blev udnævnt til sognepræst i Hammelev. Magisteren blev sikkert den første , som stod på en prædikestol i Hammelev kirke. Under en restaurering af den nuværende prædikestol viste det sig, at den var bygget udenom en gotisk prædikestol fra Gegorius Stuhrs tid.
De forhuggede fyldninger fra den gamle prædikestol blev anvendt som beklædning af nordsiden af alteret. medens resten af alterbordets sider er lavet som kopier af disse fyldninger.
Gregorius Stuhr fik en datter og en søn med sin kone Anna. Da sønnen Claus kom i skolealderen var der ikke længere nogen latinskole i Haderslev, og man måtte her på egnen sende drengene langvejs bort, hvis de skulle være studenter.
I Hammelev kirkes regnskabsbog er der i året 1567 en bemærkning om, at afdøde kirkeherre hr. Jørgens søn Claus gik i skole i Ribe. Da havde magister Stuhr været død i 5 år. Han blev senere sognepræst i Hygum. Datteren blev gift med sognepræst P. Marcussen i Nustrup."

Iflg. Oplysninger fra Otto Fr. Arends "Geistligheden i Slesvig og Holsten. Fra reformationen til 1864" bind 2 ‎(L-Ø)‎ side 295, havde Jørgen Stuhr endnu en søn Jørgen Henriksen Stuhr, som må have været spæd eller måske endnu ikke født, da han døde i 1561. Embedet blev overtaget af Henrik Marcussen, og som skik var, blev gift med enken. Henrik Marcussen var stedfar til sønnen Jørgen.

View Notes for ...


Media

Multimedia Object
media/Hammelev kirke i Gram H.JPGmedia/Hammelev kirke i Gram H.JPG  ‎(M2783)‎
Type: Photo

View Media for ...


Close Relatives
Family with Anna ‎(unknown)‎
Jørgen Stuhr ‎(I2976)‎
Birth about 1500
Death 31 March 1561 ‎(Age 61)‎ Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark
Wife
Anna ‎(unknown)‎ ‎(I2977)‎
Death 8 September 1602 Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark
#1
Daughter
Elsabe Stuhr ‎(I2978)‎
Death 1610 Nustrup sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark
#2
Son
#3
Son
Jørgen Henriksen Stuhr ‎(I1142)‎
Birth before 1562 62 Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark
Death 1630 ‎(Age 68)‎ Hammelev sogn, Gram herred, Haderslev amt, Denmark